Anasayfa > Güncel > TÜBİTAK PROJESİ KAPSAMINDA TÜLOMSAŞ' TA ÜRETİLECEK DİZEL MOTORLARIN

TÜBİTAK PROJESİ KAPSAMINDA TÜLOMSAŞ' TA ÜRETİLECEK DİZEL MOTORLARIN

21.02.2019 13:15:58

TÜBİTAK PROJESİ KAPSAMINDA TÜLOMSAŞ' TA ÜRETİLECEK

DİZEL MOTORLARIN PROJE AÇILIŞ TOPLANTISI YAPILDI

 

TÜLOMSAŞ, TÜBİTAK MAM, SDM, MARMARA ÜNİVERSİTESİ işbirliği ile hayata geçirilecek “TÜBİTAK KAMAG DİZEL MOTOR PROJESİ” lansman toplantısı 19 Şubat 2019 tarihinde TÜLOMSAŞ Genel Müdürlüğünde gerçekleştirildi.

Toplantıya, TCDD Taşımacılık Genel Müdürü Erol Arıkan, TÜLOMSAŞ Genel Müdürü Hayri Avcı, TÜBİTAK Başkanı Hasan Mandal ile çeşitli üniversitelerden öğretim görevlileri, sanayi kuruluşlarının yöneticileri katıldı.

Açılış konuşması yapan TÜLOMSAŞ Genel Müdürü Hayri Avcı, TÜBİTAK KAMAG DİZEL MOTOR PROJESİ’nin sadece modernizasyon projesi olmadığını aynı zamanda bir özgün motor geliştirme projesi olduğunun altını çizerek TÜLOMSAŞ’ın yeni vizyonuna yakışır bir çalışma olduğunu söyledi.

“TCDD Taşımacılık projenin en önemli destekçisi”

Avcı, TCDD Taşımacılık’ın bu projenin en önemli destekçisi olduğunu vurgulayarak ;” TCDD Taşımacılık bu projenin nihai kullanıcısıdır, TCDD Taşımacılık’tan çok destek gördük, huzurlarınızda Genel Müdür Erol Arıkan’a şükranlarımızı sunuyorum.” dedi.

“TÜLOMSAŞ’da üretilen elektrikli motorlar Marmaray ve İZBAN’da kullanılıyor”

Avcı, TÜLOMSAŞ’ın her konuda önemli atılımları olduğunu burada üretilen elektrik motorların Marmaray’ da, İZBAN’da kullanıldığını belirterek şunları ifade etti: “ Bu proje, 27 ilden parça teminini gerektiriyor. Ekonomiye katkıda bulunacak olan bu proje aynı zamanda yerli ve milli üretimin gelişimini sağlayarak ülkemizin döviz dengesine olumlu katkıda bulunacaktır.”

 “Projenin ortakları Türkiye’nin en büyük oluşumlarıdır”

TÜBİTAK Başkanı Hasan Mandal ise konuşmasında; bu projenin başarılı olacağına, ülkemizin ekonomisine her yönden katkı sağlayacağına inandıkları için destek olduklarını belirterek, “Tüm paydaşlarının olduğu bir projenin başarısız olması mümkün değildir. Bu projenin ortakları Türkiye’nin en büyük oluşumlarındandır. Yerli ve milli söyleminin, söylenmesi kolay ancak hayata geçirilmesi zor bir süreçtir. Bu proje, özgün bir projedir ve bu projedeki başarı yakın zamanda üretilecek olan hızlı tren üretme projesinde bizleri cesaretlendiriyor.” şeklinde konuştu.

Lansman sonrası TÜLOMSAŞ Genel Müdürü Hayri Avcı, TÜBİTAK Başkanı Hasan Mandal ve TCDD Taşımacılık Genel Müdürü Erol Arıkan’a günün anısına plaket verdi.

 

 

Galeri