Anasayfa > Güncel > ALMANYA DA DÜZENLENEN İNNOTRANS FUARINDA YENİ HİBRİT LOKOMOTİF TANITILDI

ALMANYA DA DÜZENLENEN İNNOTRANS FUARINDA YENİ HİBRİT LOKOMOTİF TANITILDI

19.09.2018 07:27:09

 

TÜLOMSAŞ, TCDD Taşımacılık ve Aselsan, Almanya’ nın başkenti Berlin’ de düzenlenen ve dünyanın en büyük demiryolu fuarı olan InnoTrans (Uluslararası Demiryolu Teknolojileri, Sistemleri ve Araçları) fuarında yeni HİBRİT lokomotif sergilendi.

 

TÜLOMSAŞ, TCDD Taşımacılık ve ASELSAN teknik ekiplerinin yoğun çalışması sonucu ortaya çıkan yeni nesil HİBRİT Lokomotif, Innotrans 2018 fuarında görücüye çıktı. HİBRİT Lokomotif herhangi bir lisans altında olmadan üretilen ilk yerli lokomotif olması nedeniyle de önem taşıyor.

 

TÜLOMSAŞ, TCDD Taşımacılık ve Aselsan işbirliğinin bir ürünü olan HİBRİT Lokomotif, TCDD Taşımacılık için TCDD’nin bağlı ortaklığı olan TÜLOMSAŞ tesislerinde üretildi.

 

TCDD Taşımacılık A.Ş. TÜLOMSAŞ ve ASELSAN işbirliği ile Dizel Elektrik lokomotif platformu kullanılarak yerli imkanlar ile HİBRİT Manevra Lokomotifine dönüştürülmüş ve bir adet prototip imalatı TÜLOMSAŞ tesislerinde başarıyla gerçekleştirilmiştir.

 

Bu proje ile ülkemiz ilk kez, milli olarak bir HİBRİT Manevra Lokomotifinin tasarım ve üretimi gerçekleştiren dünyada bu teknolojiye sahip 4. ülke olmuştur. Aynı zamanda TCDD Taşımacılık A.Ş verimli ve çevre dostu HİBRİT Manevra Lokomotiflerini kullanacak dünyadaki ilk tren işletmecilerinden birisi olacaktır.

 

Hibrit teknolojisiyle %40 yakıt tasarrufu sağlayacak olan Lokomotif, güçlü hatlara sahip modern dış stil tasarımı ve ergonomik konsol tasarımı ve geniş görüş açısına sahiptir.

 

 

Galeri